Ako si poradiť s horúčkou u bábätka?

Keď sa organizmus bráni rôznym chorobám alebo infekciám, reaguje zvýšenou teplotou alebo horúčkou. Tá sa môže objaviť u dospelých, detí aj maličkých bábätiek. Práve u tých najmenších je potrebná obozretnosť, pretože takýto stav u dojčiat môže signalizovať vážnejšiu infekciu alebo zdravotný problém. Prvú pomoc na zníženie horúčky predstavuje podanie liekov a režimové opatrenia. Sú ale situácie, kedy je nevyhnutná návšteva lekára.

Ako rozoznať teplotu a horúčku?

 

Dôležité je predovšetkým správne odmerať teplotu, teda zvoliť správny teplomer a správne miesto na odmeranie teploty. V nameraných hodnotách sa môžete zorientovať nasledovne:

  • normálnu teplotu predstavujú hodnoty v rozmedzí 36 – 37 °C,
  • zvýšenú teplotu predstavujú hodnoty v rozmedzí 37,1 – 37,9 °C,
  • horúčku predstavujú hodnoty v rozmedzí 38 – 39 °C,
  • veľmi vysokú teplotu nazývanú hyperpyrexia predstavujú hodnoty nad 39,1 °C.

U batoliat a dojčiat sa za najefektívnejšie meranie teploty považuje meranie v konečníku – od nameraného výsledku je ale potrebné odpočítať 0,5 °C. Ak je teplota mierne zvýšená, lieky nie je potrebné podávať. V prípade, že je nameraná teplota v podpazuší dieťaťa vyššia ako 38 °C, je potrebné zahájiť liečbu.

Kedy je pri horúčke u detí potrebná lekárska pomoc?

V prípade, že dieťa trápi horúčka, lekárska pomoc je nevyhnutná a neodkladná, ak:

  • horúčkou trpí dojča vo veku 6 mesiacov, respektíve dieťatko mladšie ako 3 mesiace,
  • sa objaví dehydratácia, vracanie alebo hnačky,
  • sa objavia febrilné kŕče,
  • teplota prekročí 39°C,
  • horúčka po aplikácii liekov a režimových opatrení neklesá, respektíve trvá viac ako 48 hodín,
  • sa objaví plač, nepokoj, zmätenosť, bolesť ucha, bolesť hlavy, kožná vyrážka alebo ďalšie komplikácie.

Lekársku pomoc vyhľadajte aj v prípade, že máte akékoľvek pochybnosti. Vždy je lepšie poradiť sa s lekárom. 

Čo pomáha pri horúčke u bábätka?

Ak je nameraná teplota vyššia ako 38 °C, môžete dieťatku podať lieky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofenu určených pre deti, ako je napríklad Panadol Baby alebo Panadol pre deti jahoda. Pri podávaní liekov si dôkladne prečítajte príbalový leták a dodržiavajte dennú odporúčanú dávku.

Ak nameraná teplota nepresahuje 38 °C, lieky nepodávajte. Deťom do 15 rokov pri horúčke nepodávajte lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej, ktorú obsahuje napríklad Aspirin.

V prípade, že lieky horúčku neznižujú, môžete pristúpiť k fyzikálnym metódam, ktoré predstavujú zábaly do vlažnej osušky, potieranie vlažnou špongiou alebo sprchovanie. Je ale potrebné dbať o to, aby nedošlo k prudkému ochladeniu tela, a preto používajte len vlažnú vodu a pomôcky.

Zábaly sa odporúčajú aplikovať len vtedy, ak má dieťa teplé ruky aj nohy, nie vtedy, keď má triašku alebo chladné končatiny. U malých detí je najodporúčanejším spôsobom potieranie vlažnou špongiou. Teplotu je potrebné pravidelne kontrolovať a merať, a to aj v noci. Taktiež je potrebné bábätku zabezpečiť primerané ľahké oblečenie a dbať o to, aby nedošlo k dehydratácii dieťatka. V prípade, že sa stav nezlepšuje alebo sa pridajú komplikácie, je nevyhnutná urýchlená návšteva lekára.

Lieky, ktoré môžu pomôcť bábätkám pri horúčke:

reguliova.adriana@gmail.com

Neprehliadnite